IV Marsz Katyński

W związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w hołdzie pomordowanym Polakom na Wschodzie, w sobotę 7 kwietnia 2018 roku ulicami Wolsztyna przeszedł IV Marsz Katyński. 
Już po raz kolejny, właśnie w tej formie wolsztynianie i nie tylko, czczą rocznicę mordu Polaków przez sowieckie NKWD w Katyniu.
Blisko 100 rekonstruktorów z całej Polski w historycznych mundurach zainscenizowało ostatni etap Golgoty Wschodu. Ulicami miasta przeszli w Marszu ci, którzy w ciszy i skupieniu pragnęli oddać hołd Ofiarom tej straszliwej zbrodni. Marsz ruszył o godz. 11:00 spod cmentarza parafialnego, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty. Wiązanki składane były również pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na wolsztyńskim Rynku, pod pomnikiem Ofiar Katynia, a także na Bielniku – Miejscu Pamięci Narodowej, w lesie, w którym 7 listopada 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 11 Polaków. Tam też zakończyła się rekonstrukcja, uczestnicy zostali przetransportowani wagonami kolejowymi na miejsce kaźni – stację Gniezdowo, gdzie została przedstawiona symboliczna scena mordu – rozładunek jeńców i śmierć strzałem w tył głowy.
W marszu uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły w składzie: Jakub Krzyżański 4M, Kamil Trybuś 4M, Maciej Grześkowiak 4M, Emmanuel Michnikowski 4EH, Alan Gertych 1I1, Adam Wawrzyniak 1E, Mikołaj Hamrol 1E, Kacper Wita 3BL, Krzysztof Matuszewski 3I, Mikołaj Babuszkiewicz 1w1, Bartosz Wieczorek 1I1 i Dominik Sroka 1w4.

video relacja z Polsat News