10 njadziwniejszych pytań na rekrutacji

Poniżej ranking 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych:

1. Jakbyś opisał kolor żółty osobie, która nie widzi?

Doskonale pomaga ocenić wrażliwość danej osoby, umiejętność radzenia sobie z niedoskonałościami współpracowników i sposób gromadzenia przez nią informacji. Dodatkowe punkty można zebrać dopytując np. czy chodzi o kogoś kto nie widzi w ogóle, czy częściowo, lub, czy jest niewidomy od urodzenia.

2. Jaka jest Twoja ulubiona księżniczka z bajek Disneya?

Zanim udzielimy odpowiedzi, zastanówmy się jakie cechy osobowości przypisywane są poszczególnym postaciom i które z nich najlepiej pasują do upragnionego stanowiska. Pamiętajmy też, aby zawsze uzasadnić swój wybór, np. „Zawsze utożsamiałam się z Kopciuszkiem, bo dzięki uczciwości i ciężkiej pracy osiągnęła swoje marzenia”, albo „Mała Syrenka zawsze kojarzyła mi się z osobą, która potrafi pokonać wszelkie trudności. Nie ma dla niej rzeczy nie możliwych”.

3. Oszacuj, ile samochodów jest w Warszawie?

Pytanie, które osoba ubiegająca się o analityczne stanowisko może usłyszeć, choć nie do końca chodzi o zbadanie wiedzy, co o poznanie procesu myślowego. Pokaż więc jak myślisz! Analizuj, szacuj informacje takie jak ilu jest mieszkańców, ile procent z nich ma samochód, dopytaj,czy pod uwagę powinieneś brać także auta przejeżdżające przez miasto i na tej podstawie podaj przybliżoną liczbę. To czy twoje wyliczenia są poprawne nie jest najważniejsze. Osoba przeprowadzająca rozmowę też raczej tego nie wie..

4. Spider man czy Batman - na kogo byś postawił w walce?

Gdzie miałaby odbyć się ta walka? Spider man ma przewagę w przypadku otwartych przestrzeni, doskonale radzi sobie na dachach budynków. W zamkniętym pomieszczeniu siła daje przewagę Batmanowi. Mogą używać broni? Jakiej? Weź pod uwagę wszystkie zmienne i na ich podstawie określ jakie są możliwości.

5. Jaki jest kolor pieniędzy?

Złotówek? Euro? Dolarów? Jakie są jeszcze możliwości?

6. Jak zlikwidowałbyś problem głodu na świecie?

Wielu próbowało a problem wciąż istnieje. Możesz postawić na działania zwiększające świadomość problemu, albo wcielić się w rolę Prezydenta Stanów Zjednoczonych i przedstawić plan racjonalizacji wydatków – mnogość pomysłów jak najbardziej wskazana.

7. Jak zatytułowałbyś swoją biografię?

Umiejętność zawarcia całego swojego życia w jednej krótkiej sentencji to nie lada wyzwanie. Dodatkowo zabawa słowem, celność doboru słów wiele mówi o kandydacie.

8. Masz 5 minut. Wytłumacz mi jakieś skomplikowane zagadnienie

Pomyśl o czymkolwiek – jeżeli rekruter jest kobietą, możesz wytłumaczyć na czym polega spalony, opisać skomplikowany krok taneczny – pokaż, że masz zainteresowania. Osoby, które potrafią organizować sobie czas poza pracą, mają pasje, postrzegane są jako bardziej kreatywne, charyzmatyczne i wpływowe.

9. Co powinienem dziś zjeść na obiad?

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy polecasz hamburgera, czy najlepszą restaurację w mieście, choć dobrze najpierw poznać preferencje swojego klienta. Ważne jest jakich argumentów użyjesz i przede wszystkim sposób w jaki dane miejsce i potrawę zarekomendujesz. Jakiekolwiek wahanie negatywnie odbije się na twojej wiarygodności.

10. Co czyni Cię wyjątkowym?

Doskonałe pytanie, żeby sprawdzić czy potrafimy sprzedać samych siebie. Skupmy się na swoich najmocniejszych cechach i unikajmy przesady – nikt nie lubi nachalnych reklam.

 

żródła: gazetaprawna.pl