Klauzula o przetwarzaniu danych

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, o czym mówi ten zapis?

Według Polskiego prawa zgoda służy do tego aby nasze CV mogli przeglądać pracodawca i osoby zajmujące się procesem rekrutacji w firmie do której aplikowaliśmy.
Bez naszej dodatkowej zgody przekazywanie dokumentu czy zawartych w nim informacji firmom zewnętrznym jest niezgodne z polskim prawem. Klauzula o ochronie danych osobowych obowiązuje jedynie w Polsce, w europie zachodniej w krajach takich jak Niemcy, Francja, Holandia, Wielka Brytania itd. klauzula nie występuje.

W którym miejscu na CV zamieszczamy klauzulę o ochronie danych osobowych?

Zawsze jest to stopka czy to jest CV czy List Motywacyjny. Stopka w edytorze tekstowym ma tą zaletę że jej zawartość pojawia się automatycznie na każdej stronie dokumentu.

(Jeżeli pracujemy w dokumencie np. DOC wybieramy z menu górnego "Wstaw" > "Stopka" > "Domyślnie" i kursor przenosi nas do stopki, pola gdzie "wklejamy" treść klauzuli).

Pamiętaj - jest to wymóg formalny i nie ma potrzeby jej eksponować (dlatego może być napisana mniejszą czcionką). Ważne, aby wymóg był spełniony i klauzula została zamieszczona.

Treść klauzuli w CV – aktualna 2017.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).

Co się stanie jeżeli nie zamieścimy klauzuli w naszym dokumencie?

Najprawdopodobniej nasz życiorys wyląduje w niszczarce a później w koszu – bo według Polskiego prawa tak powinno się stać. Oczywiście nie jest to reguła, jednak po co ryzykować lepiej dopełnić wszelkich formalności.

Klauzula dedykowana do konkretnego pracodawcy

Zdarza się że pracodawca żąda, aby klauzula wyznaczała podmiot, nazwę konkretnej firmy, której będzie dotyczyła zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wtedy też zamieszcza się własną wersję klauzuli.

                                                                                                   źródło: http://ekasa.com.pl