Kurtyna opadła i światła zgasły...

Kurtyna opadła i światła zgasły...a nam pozostały wspomnienia z wesela Jadwigi i Lucjana.

22.11.2017r. w auli ZSZ zaproszeni goście, uczniowie i rodzice mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłej imprezie - uwspółcześnionej wersji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Młodzież i nauczyciele grający w przedstawieniu trzykrotnie stawali na scenie auli. Zabawa była przednia a aktorzy zebrali zasłużone brawa.

Dla wszystkich tych, którzy nie mogli uczestniczyć w tym jakże uroczym, pełnym magii wydarzeniu podaję skrót wiadomości.

„Wesele 2017” - premiera 22 listopada 2017

Didaskalia – gościnnie czytał Piotr Krajewski - Wicestarosta Wolsztyński (w pierwszej odsłonie)

oraz Dyrektor ZSZ - p. Ireneusz Rajman i p. Janusz Mrozkowiak (odsłona druga)

OBSADA:

PANNA MŁODA - Marita Kotlarska – 1E                                

PAN MŁODY - Michał Ambroż – 2E

GOSPODYNI - p. Lidia Żok                                                         

GOSPODARZ – ks. Łukasz Stasinski

DZIENNIKARZ - Adam Szymański – 2E                                      

CZEPIEC - Franciszek Heinrich – 1w1

ZOSIA - Aleksandra Gawron – 2E                                             

HANKA - Sylwia Piosik – 1E

JASIEK - Aron Chwalisz – 3I                                                       

KASPER - Konrad Szukała – 1E

SEBA (CHOCHOŁ) - Emmanuel Michnikowski - 4EH             

KSIĄDZ - Marcin Gębaczka – 1L2

TRENDYHORA (WERNYHORA) – Patryk Kofnyt - 1 IT            

STAŃCZYK - Paulina Andrzejewska – 1E

REJCZEL (RACHELA) - Julia Przepiórka – 3L1                            

POETA - Dominik Paulus – 1E

STRAŻAK (RYCERZ) - Błażej Borka – 2E                                    

NARRATOR – Krystian Cichy – 3I

KLIMINA - p. Anna Kotlarska                                                     

RADCZYNI - p. Hanna Kotlińska

GOŚCIE WESELNI: uczniowie klasy 1E: Klaudia Dolata, Katarzyna Przybyła, Angelika Popiół, Magdalena Napierała, Marcin Kostańczak oraz Olga Obiegała z kl. 3L1 i Beniamin Janusz z kl. 3M

Scenariusz na podstawie „ Wesela”  Stanisława Wyspiańskiego -  p. Ewelina Mikołajczak

Reżyseria, pomysł dekoracji - p. Ewelina Mikołajczak, p. Monika Kubala – Matuszewska

Multimedia - Adam Szymański 2E 

Muzyka - Kacper Wieczorek 3E,  Szymon Walkowiak 3I (również w roli trębacza)

Dekoracje, zaproszenia i pomoc techniczna:

- p. Kamila Kryś -  dekoracja sali weselnej, p. Agata Leśnik - zaproszenia,  p. Alicja Bartkowiak - dekoracja sufitu weselnego, p. L. Żok - obsługa techniczna, p. Dorota Krawczyk - obsługa techniczna oraz  uczennice z kl. 3L1 - Julia Przepiórka, Monika Liskowiak, Olga Obiegała, Aleksandra Waligóra, Natalia Ciążyńska (wykonanie dekoracji na korytarzu), Wojciech Wojciechowski z kl. 2I, Artur Gawron z kl. 2E (obsługa sprzętu).

Kawiarenka -  p. Wiesława Młynkowiak, p. Anna Hauser, uczniowie z klasy 2E: Marcelina Kubala, Kinga Kryś, Sandra Staroń, Dominika Kosińska

W strojach krakowskich wystąpili: Klaudia Pławińska z kl. 1E, Sara Sieczyńska (LO), Filip Żok z kl. 4M i Kamil Trybuś z kl. 4M

Podziękowania dla:

*p. Anny Rostkowskiej (Kwiaciarnia Mimoza)  za udostępnienie elementów dekoracji  sali weselnej,

 *p. Marka Kaźmierczaka  i Adriana Mikołajczaka za przygotowanie oprawy muzycznej, oświetlenia i efektów specjalnych,

*p. Sylwii Kotlarskiej z WDK - filia Kębłowo za wypożyczenie strojów ludowych,

*p. Macieja Szczepaniaka za wypożyczenie stołów bankietowych,

* p. Marioli Pochłopień za ufundowanie bochenka chleba na powitanie Państwa Młodych,

*p. Agaty Leśnik za udostępnienie swojej prywatnej sukienki ślubnej,

*p. Katarzyny Kosiorek - Drzewieckiej za podarowanie kwitów dla pary młodej w dzień ślubu,

*p. Zoriana Drzewieckiego za przygotowanie portretu.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim innym osobom, które udzieliły nam pomocy i wsparcia w trakcie przygotowań do spektaklu. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób przedsięwzięcie „wypaliło”. I to jak.

Serdeczne dzięki:)

Niech ispiracją dla wielu z nas będą słowa piosenki i ostatnie takty muzyki z "Wesela":

Jeszcze wierzę, wierzę w lepszych nas, jakiś sens to ma. Jeszcze wierzę, wierzę w lepszy świat, może to coś da…

 

Libretto „Wesele 2017”

W akcie pierwszym goście weselni  prowadzą wzajemne rozpoznanie. Ci z miasta zgrywają się przed tymi ze wsi, pozują na lepszych. Rozmowa pary młodej ujawnia prawdziwe powody, dla których Lucjan poślubił Jadwigę ( ona podoba mu się , bo jest „odlotową laską” , a on jej, bo ma pieniądze i drogie auto). Spotkanie Poety z Rejczel (lokalną artystką) wprowadza  do przedstawienia element magii , tajemniczości. Za jej namową Lucjan zaprasza na wesele tajemniczych gości : dresa Sebę, Strażaka, Stańczyka, Trendyhorę.

Akt drugi ma wymowę symboliczną. Przybywają zaproszeni przez Pana Młodego goście i ujawniają pragnienia wybranych osób. Seba miesza weselnikom w głowach, jest zazdrosny, o to, że Jadzia wyszła za mąż za Lucka. Stańczyk porusza sumienie Dziennikarza, Strażak próbuje zachęcić do prawdziwego życia Poetę ale największy problem ma Gospodarz – musi pobudzić mieszkańców Kębłowa do działania, oderwać od Internetu, zmusić do wspólnej pracy, rozwijania pasji i dzielenia się nią z innymi. Pomoże mu w tym Trendyhora – znawca biznesu, coach personalny, który ma pomysł jak ożywić wieś. Wręcza Gospodarzowi złoty róg – symbol wezwania do działania. Okazuje się, że Gospodarz, tak jak ten z Bronowic, nie jest odpowiedzialnym człowiekiem. Przekazuje róg Jaśkowi a ten gubi go, gdyż ważniejsza jest dla niego zabawa z Zosią. Kiedy zaczyna świtać i wesele dobiega końca, budzi się Gospodarz, przypomina sobie wskazówki Trendyhory, ale jest za późno.

Rozpoczyna się akt III. Jasiek orientuje się, że zgubił złoty róg, próbuje obudzić pogrążonych w letargu gości, ale ci zapatrzeni w swe telefony nie reagują na jego słowa. Gospodarz stracił szansę na poderwanie ludzi do działania, wszyscy pogrążają się  w bierności, marazmie i obojętności na to co się wokół nich  dzieje.