Od 10 do 13 maja 2022r. przyszli technicy budownictwa (klasa 3BH2-B oraz dwie osoby z klasy 1BL-B) uczestniczyli w czterodniowych dydaktycznych warsztatach terenowych w miejscowości Lewiczynek, powiat nowotomyski. Tematem warsztatów było wykonanie zadania terenowego, polegającego między innymi na inwentaryzacji budynku dawnego dworca kolejowego oraz budynku pomocniczego. Uczniowie, zgodnie z zasadami inwentaryzacji, dokonali pomiarów wszystkich pomieszczeń na każdym poziomie w obu budynkach. Te obiekty budowlane położone są w malowniczej okolicy, przy nieczynnej już linii kolejowej nr 373 na trasie Międzychód – Zbąszyń, otwartej w 1908 roku. Ponadto młodzież miała możliwość nabyć nowych umiejętności z zakresu wykonywania tynku mozaikowego oraz tzw. „baranka”.

Warsztaty cieszyły się również zainteresowaniem lokalnych władz oraz lokalnej społeczności. Grupę wizytowali Wójt Gminy Miedzichowo Pan Stanisław Piechota razem z Panią Sekretarz Gminy, Karoliną Łotecką. Poza tym byliśmy odwiedzani przez sołtysa Lewiczynek, Pana Huberta Frańskiego oraz pracownika Lasów Państwowych. Osoby, które mieszkają w Lewiczynku od urodzenia, przekazały grupie wiele ciekawych relacji dotyczących historii miejscowości oraz samego dworca PKP, który w czasach II wojny światowej oraz w okresie PRL-u stanowił bardzo strategiczny punkt, a sama linia kolejowa przebiegała po ówczesnej granicy Polski.

W trakcie wyjazdu znalazła się również przysłowiowa chwila na relaks. Uczniowie mieli możliwość pospacerować wzdłuż nieczynnej już linii kolejowej, której tor zakończony został specyficznym kozłem oporowym (zdjęcie). Od władz Gminy otrzymaliśmy okolicznościowe upominki oraz skorzystaliśmy z zaproszenia na ognisko na terenie Skansenu Dymarki w Miedzichowie. Przy tej okazji uczniowie mogli bliżej poznać historię wikliny i wikliniarstwa oraz na własne oczy obejrzeć budynek wykonany właśnie z wikliny. Wyjazd został zakończony w miłej towarzyskiej atmosferze, a uczestnikom zostały przekazane certyfikaty udziału w czterodniowych warsztatach oraz upominki ufundowane przez firmę Atlas i Viessmann.

Uczestnicy i opiekunowie (pan Samuel Tkaczyk i pan Radosław Sofczyński) dziękują za zaangażowanie wszystkich osób, które przyczyniły się do sukcesu i realizacji założeń programowych warsztatów terenowych w Lewiczynku. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym ponownie uda nam się zorganizować i wyjechać na podobne warsztaty dydaktyczne.

Do zobaczenia za rok !!!

Pisano o nas: https://liblink.pl/ZXXuXq7M2f