Uczniowie klas 1B oraz 3BI Technikum Budowlanego im. Marcina Rożka w ZSZ w Wolsztynie w dniu 16 września 2022r. odwiedzili Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie z okazji zbliżającego się Dnia Budowlańca. Wyjście zostało zorganizowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych: p. Alinę Szczeszek, p. Samuela Tkaczyka i p. Radosława Sofczyńskiego. Podczas wyjścia uczniowie mieli okazję na żywo zobaczyć budynki oraz architekturę z dawnych lat i porównać historyczne obiekty budowlane ze współczesnymi.

W trakcie tej dydaktycznej wycieczki można było zwiedzić liczne zagrody średniowieczne, karczmę, wiatrak koźlak przeznaczony do produkcji mąki i wiele innych. Warto wspomnieć, że na terenie skansenu znajdowała się kiedyś cała osada, lecz niestety do dzisiejszych czasów przetrwały pojedyncze budynki. Uczniowie przekonali się jak odmienna była technologia, styl, zagospodarowanie terenu do tego do czego są dziś przyzwyczajeni. Poza zwiedzaniem domów mieszkalnych oraz karczmy uczniowie mogli zajrzeć do gołębnika, starego tartaku czy kuźni, aby dodatkowo zagłębić się w klimacie otaczających ich budynków. Sam skansen usytuowany jest nad malowniczym brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego, na które można popatrzeć przez niewielkie okna i drzwi stojących obiektów. Dzień Budowlańca został zwieńczony ogniskiem, na którym nie brakowało dobrego jedzenia, anegdot budowlanych, a przede wszystkim wyśmienitej atmosfery.

 Dziękujemy obsłudze Muzeum, organizatorom i wszystkim uczniom za mile spędzony dzień i liczmy na to, że w przyszłym roku również dopisze nam piękna pogoda oraz doskonałe towarzystwo.