Dnia 30 listopada 2022r. uczniowie klas 1B, 2B oraz 4BH2-B Technikum Budowlanego im. Marcina Rożka w ZSZ w Wolsztynie odwiedzili Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Wycieczka dydaktyczna miała charakter zawodowy. Wyjazd został zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów zawodowych: p. Samuela Tkaczyka i p. Radosława Sofczyńskiego.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z powracającą do łask techniką plecionkarstwa. Wykorzystywanie wikliny miało historycznie duże znaczenie również w budownictwie. Budulec ten używano do zapełniania przestrzeni pomiędzy drewnianymi belkami wykorzystując dodatkowo glinę. Wiklina używana była również do wykonywania wielu innych elementów w budownictwie. Grupa wysłuchała wykładu przedstawionego przez Kierownika Muzeum, Pana Andrzeja Chwalińskiego, a oprowadzona została przez Panią Monikę Kowalczyk. Dzisiaj wiklina wykorzystywana jest coraz częściej do ozdób ścian, stylowych altan oraz różnych elementów dekoracyjnych w budynkach.

Organizatorzy wyjazdu wraz z uczniami pragną podziękować obsłudze Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu za tak miłe przyjęcie oraz poszerzenie wiedzy na temat plecionkarstwa.