Szkoła to nie jest miejsce gdzie należy SIĘ UCZYĆ. Szkoła to miejsce, gdzie należy wymieniać doświadczenia z innymi ludźmi, dyskutując!

Dyskusja może też być nauką, ale nie będzie nią jeśli wcześniej rozmówcy nie znają podstaw tematu.

Tylko gdzie i jak UCZYĆ SIĘ podstaw jeśli nie w szkole? Poniżej znajdziesz dwie losowe wskazówki na temat UCZENIA SIĘ. Może warto coś zmienić by uczyć się skuteczniej?


Jeśli nauka nie sprawia Ci radości, to znaczy, że coś robisz źle.

Prawdopodobnie nauczyciele i rodzice nauczyli cie niechcący, że nauka jest trudna i żmudna, a nie pokazali, że uczenie się rzeczy przydatnych i wartościowych jest przyjemne. Im coś jest trudniejsze do opanowania, tym więcej da radości, gdy chcesz to umieć. Znany wynalazca (nie tylko żarówki) T. Edison mówił: Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko to była przyjemność.

Podkreślanie, zaznaczanie i notowanie w książce sprzyja nauce

Zaznaczając przełączamy mózg na wybieranie rzeczy ważnych. To wybieranie odnosi się zawsze do tego co już wiemy, a zatem kojarzymy nowe fakty ze znanymi wcześniej. Tylko informacje kojarzące się wykorzystamy w przyszłości. Nic nie da podkreślanie wszystkiego lub prawie wszystkiego. Nic nie da podkreślanie, jeśli do tych fragmentów nie wrócimy, jeśli niektórych z nich nie zanotujemy. Ważne, żeby mózg się nie nudził!


Jeśli chcesz zobaczyć kolejne wskazówki – po prostu odśwież stronę. Lepiej jednak wrócić tu jutro, by dać sobie czas na przemyślenie i wypróbowanie nowości. Po co oglądać i czytać nie próbując wdrożyć?